Instytut Narządów Zmysłów

  •  Home
  • Aktualności
  • Anglojęzyczny zbiór przypadków klinicznych 1001 cases in otology(current)

Anglojęzyczny zbiór przypadków klinicz­nych z zakresu otologii opisanych przez wybitnych lekarzy praktyków i specjali­stów zajmujących się wadami słuchu ze Światowego Centrum Słuchu w Kajeta­nach oraz innych wiodących na świecie klinik otologicznych i ośrodków otochi­rurgicznych, m.in. profesorów Richar­da Gacka, Karla-Bernda Huttenbrinka, Chong Sun Kima, Thomasa E. Lindera, Jose Antonia Rivasa, Santiago Luisa Arau­za, Roberta J.S. Briggsa, Domenica Cudę, Georga Sprinzla, Gaetana Paludetti. Tom pierwszy to początek serii wy­dawniczej planowanej na najbliższe lata.

Jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński: „Koncepcja wydania „1001 cases in otolo­gy” narodziła się podczas licznych dyskusji prowadzonych przez naukowców z całego świata przy okazji konferencji, kongresów i naukowych spotkań dotyczących otochi­rurgii”. Podręcznik jest unikalny z tego względu, że otochirurdzy z wieloletnią praktyką dzielą się w nim swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi lekarzami, a także tymi, którzy w swojej codziennej praktyce klinicznej rzadko stykają się z nietypowymi przypadkami, takimi jak choroba Pageta, zespół Von Hippel-Lin­dau, Goltz-Gorlina, Churga-Straussa, Tre­achera Collinsa czy zespół Kostmanna.

Ta książka jest dowodem na to, że dobry lekarz musi umieć połączyć wiedzę facho­wą z intuicją i kreatywnością. W otochi­rurgii jest to konieczne, gdyż ta dziedzina medycyny wymaga wyjątkowej precy­zji, umiejętności natychmiastowego rozpoznawania, reagowania i po­dejmowania decyzji.

W „1001 cases in otology” zaprezentowano nie tyl­ko rzadko spotykane przypadki kliniczne, lecz także ciekawe, niestandardowe rozwią­zania typowych, często napo­tykanych problemów oraz autorskie rozwiązania służące optymalizacji proce­dury chirurgicznej i zwiększające szansę powodzenia w leczeniu. Czytelnik może porównać, w jaki sposób otochirurdzy z różnych ośrodków klinicznych postę­pują w konkretnych sytuacjach, które na­potykają w codziennej praktyce. Pozycja składa się z czterech rozdziałów: ucho zewnętrzne, ucho środkowe, ucho we­wnętrzne i inne przypadki, a niezwykle ważnym uzupełnieniem treści są liczne zdjęcia śródoperacyjne oraz wykonane po zabiegu, dokumentujące jego efekty, wy­niki badań obrazowych i audiologicznych.

Ostatni rozdział „Other cases” został poświęcony pozaoperacyjnym formom terapii dzieci i dorosłych z wadą słuchu – m.in. rehabilitacji słuchu z zastosowa­niem muzykoterapii.

„1001 cases in otology” jest bezcen­nym źródłem wiedzy praktycznej dla wszystkich lekarzy i specjalistów, którzy, opierając się na doświad­czeniach wybitnych ekspertów, chcą doskonalić swoje umie­jętności w leczeniu zaburzeń słuchu.

 

Back to top