Anglojęzyczny zbiór przypadków klinicznych z zakresu otologii opisanych przez wybitnych lekarzy praktyków i specjalistów zajmujących się wadami słuchu ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach oraz innych wiodących na świecie klinik otologicznych i ośrodków otochirurgicznych, m.in. profesorów Richarda Gacka, Karla-Bernda Huttenbrinka, Chong Sun Kima, Thomasa E. Lindera, Jose Antonia Rivasa, Santiago Luisa Arauza, Roberta J.S. Briggsa, Domenica Cudę, Georga Sprinzla, Gaetana Paludetti. Tom pierwszy to początek serii wydawniczej planowanej na najbliższe lata.
Jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński: „Koncepcja wydania „1001 cases in otology” narodziła się podczas licznych dyskusji prowadzonych przez naukowców z całego świata przy okazji konferencji, kongresów i naukowych spotkań dotyczących otochirurgii”. Podręcznik jest unikalny z tego względu, że otochirurdzy z wieloletnią praktyką dzielą się w nim swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi lekarzami, a także tymi, którzy w swojej codziennej praktyce klinicznej rzadko stykają się z nietypowymi przypadkami, takimi jak choroba Pageta, zespół Von Hippel-Lindau, Goltz-Gorlina, Churga-Straussa, Treachera Collinsa czy zespół Kostmanna.
Ta książka jest dowodem na to, że dobry lekarz musi umieć połączyć wiedzę fachową z intuicją i kreatywnością. W otochirurgii jest to konieczne, gdyż ta dziedzina medycyny wymaga wyjątkowej precyzji, umiejętności natychmiastowego rozpoznawania, reagowania i podejmowania decyzji.
W „1001 cases in otology” zaprezentowano nie tylko rzadko spotykane przypadki kliniczne, lecz także ciekawe, niestandardowe rozwiązania typowych, często napotykanych problemów oraz autorskie rozwiązania służące optymalizacji procedury chirurgicznej i zwiększające szansę powodzenia w leczeniu. Czytelnik może porównać, w jaki sposób otochirurdzy z różnych ośrodków klinicznych postępują w konkretnych sytuacjach, które napotykają w codziennej praktyce. Pozycja składa się z czterech rozdziałów: ucho zewnętrzne, ucho środkowe, ucho wewnętrzne i inne przypadki, a niezwykle ważnym uzupełnieniem treści są liczne zdjęcia śródoperacyjne oraz wykonane po zabiegu, dokumentujące jego efekty, wyniki badań obrazowych i audiologicznych.
Ostatni rozdział „Other cases” został poświęcony pozaoperacyjnym formom terapii dzieci i dorosłych z wadą słuchu – m.in. rehabilitacji słuchu z zastosowaniem muzykoterapii.
„1001 cases in otology” jest bezcennym źródłem wiedzy praktycznej dla wszystkich lekarzy i specjalistów, którzy, opierając się na doświadczeniach wybitnych ekspertów, chcą doskonalić swoje umiejętności w leczeniu zaburzeń słuchu.