Światowego Forum Słuchu to sojusz agencji ONZ, rządów, naukowców, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego i międzynarodowe wsparcie naukowe – powołane w celu wzmocnienia działań na rzecz ochrony słuchu. Światowe Forum Słuchu jest niezwykle ważną inicjatywą dla kolejnych działań, tworzenia programów oraz projektów promocji zdrowia w wymiarze globalnym przy wsparciu instytucji państwowych oraz lokalnych
WHO zachęca przedstawicieli rządów oraz odpowiednie instytucje do podjęcia działań na rzecz wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu, m.in. poprzez skuteczne i ekonomicznie uzasadnione programy badań przesiewowych oraz wykorzystanie możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i narzędzia e-zdrowia.
Instytut Narządów Zmysłów jak członek Światowego Forum Słuchu podkreśla rolę prewencji, monitorowania, a także aktywnego zaangażowania pacjentów. Z uwagi na bardzo dużą skalę problemu niedosłuchu wspiera podejmowanie działań, które pozwolą wykryć jak najwcześniej wspomniane dysfunkcje oraz wdrożyć wczesną terapię i rehabilitację. Jednocześnie zwraca uwagę na społeczny problem zaburzeń komunikacyjnych oraz ich konsekwencji dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, co w następstwie ma wpływ na sytuację społeczną i ekonomiczną.
Najbliższe zgromadzenie członków otwierające Światowe Forum Słuchu odbędzie się w dniach 4-5 grudnia 2019 r.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że poważny niedosłuch dotyczy około 466 milionów ludzi na świecie. Przewiduje się, że w nadchodzących lata ta liczba znacząco wzrośnie. WHO oszacowało koszty wynikające z problemu niedosłuchu o na 750 miliardów dolarów rocznie. Dlatego też konieczne jest podjęcie działań, które zapobiegną rozwojowi problemu, nie tylko na poziomie globalnym, ale przede wszystkim kontynentalnym, krajowym i lokalnym.