Instytut Narządów Zmysłów

  •  Home
  • Aktualności
  • Sukces organizatorów I Kongresu „Zdrowie Polaków 2019”(current)

W dniach 18-19 listopada br. odbył się Kongres Zdrowie Polaków 2019. To inicjatywa zmierzająca do przebudowy modelu opieki zdrowotnej w Polsce na system przyjazny dla pacjentów. Przez dwa dni autorytety naukowe, eksperci i praktycy debatowali nad perspektywami i kierunkami proponowanych zmian, rolą edukacji, profilaktyki zdrowotnej i wprowadzaniem  najnowszych technologii w medycynie.

W ramach  Kongresu odbyło się 7 debat eksperckich i 24 paneli dyskusyjnych poświęconych  m.in. zdrowiu Polaków, promocji zachowań prozdrowotnych, stosowaniu nowych terapii w wybranych dziedzinach medycyny, działaniom instytutów naukowych medycznych wspierających zdrowie Polaków.

Prof. dr hab. n. med. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński (wiceprezydent Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia, ekspert WHO ds. zdrowia cyfrowego, członek założyciel Światowego Forum Słuchu przy WHO) poprowadził panel dyskusyjny na temat aktualnych możliwości telemedycyny. Czy telemedycyna jest lekarstwem na niedomagania służby zdrowia? O to pytano grono lekarzy i specjalistów, którym ten temat jest szczególnie bliski w kontekście podnoszenia jakości życia pacjentów.

Prof. Piotr Skarżyński wspominał także początki telemedycyny – 5 lat temu spotykaliśmy się i każdy prezentował tzn. triale, a dopiero dziś tak naprawdę zaczyna to realnie funkcjonować. Lekarze-specjaliści są gotowi na podjęcie realnych działań telemedycznych, ale niestety nie jest gotowy system – ocenił profesor. – Brakuje nam rozwiązań systemowych, zachęcających do stosowania i korzystania z telemedycyny, a rozwiązania takie funkcjonują już całkiem dobrze np. w Szwajcarii – dodał.    

Zebrane wnioski i rekomendacje przedstawione zostaną wkrótce w raporcie prezentującym dokonania I Kongresu „Zdrowie Polaków 2019”. Będą stanowić cenną wskazówką dla rządzących w reformowaniu systemu opieki zdrowotnej.

Kongres Zdrowie Polaków 2019 to wydarzenie zorganizowane ponad podziałami politycznymi, bo zdrowie każdego z nas to największy kapitał teraz i największa inwestycja na przyszłość – mówili organizatorzy Kongresu. Instytut Narządów Zmysłów był współorganizatorem wydarzenia.

Organizację Kongresu zainicjowały: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz liczne zespoły ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin medycyny, towarzystwa i organizacje, które w ostatnich trzech latach realizowały „Wielospecjalistyczny Całoroczny Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym i Wsparcia Zdrowia Polaków „Po Pierwsze Zdrowie”.

Polecamy video relacje z Kongresu, dostępne na kanale: https://www.youtube.com/user/worldhearing/videos

 

Back to top