Kolejny, jesienny numer (5/2020) magazynu dla osób z problemami słuchu i mowy „Słyszę” już dostępny.
„Lekarze i pielęgniarki byli moją jedyną rodziną. Zabiegałem o dobry kontakt z nimi.” – opowiadał o swoim pobycie w szpitalu pacjent ciężko chory na COVID-19. „To sytuacja ekstremalna. W okresie pandemii warto jednak zwrócić większą uwagę na budowanie dobrych relacji i komunikację lekarz – pacjent. Obecnie jest to trudniejsze niż wcześniej.” mówi dr n. hum. Agnieszka Jarzyńska-Bućko z Kliniki Audiologii i Foniatrii IFPS.
Ochrona zdrowia a pandemia
Zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość, podkreśla prof. Henryk Skarżyński, z którego inicjatywy został zorganizowany w ubiegłym roku I Kongres „Zdrowie Polaków”. W licznych debatach i panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele ministerstw i urzędów państwowych, wybitni naukowcy, eksperci z różnych dziedzin medycyny, a także ekonomiści, przedstawiciele uczelni, mediów oraz organizacji pacjentów – w sumie ponad 900 uczestników. Kiedy niespełna rok temu dyskutowano na temat sukcesów i wyzwań w ochronie zdrowia, nikt nie przypuszczał, że za kilka tygodni wybuchnie pandemia, która będzie rzutowała na cały system ochrony zdrowia, nie tylko w Polsce, a także istotnie wpłynie na nasze codzienne życie. Ograniczenie aktywności fizycznej w czasie izolacji, długotrwały stres spowodowany obawą o zdrowie negatywnie odbiły się na kondycji zdrowotnej milionów Polaków. Dlatego dalsza dyskusja o profilaktyce prozdrowotnej nabiera obecnie jeszcze większego znaczenia. Będzie ona kontynuowana podczas planowanego na 26–27 października Kongresu „Zdrowie Polaków” 2020, m.in. z udziałem przedstawicieli Komitetu Nauk Klinicznych PAN, który jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. Zapowiadając tę pierwszą w okresie pandemii tak szeroką debatę na temat ochrony zdrowia Polaków, prof. Ryszard Chazan, prof. Michał Myśliwiec i prof. Henryk Skarżyński, reprezentujący Prezydium Komitetu Nauk Klinicznych PAN, zwracają uwagę, jak w ciągu ostatniego roku zmieniła się sytuacja całego systemu ochrony zdrowia i pacjentów oraz jakie problemy związane z opieką zdrowotną są obecnie szczególnie istotne.
Koronawirus a słuch
Im dłużej trwa pandemia, tym więcej dowiadujemy się o zdrowotnych konsekwencjach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie wiadomo, że atakuje on nie tylko układ oddechowy. U chorych obserwuje się zmiany w wielu narządach, m.in. sercu, nerkach, wątrobie, szpiku kostnym oraz układzie nerwowym. Jednymi z długofalowych powikłań po przebyciu COVID-19 mogą być także zaburzenia słuchu. O nowych doniesieniach na temat zaburzeń słuchu spowodowanych koronawirusem rozmawiamy z prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Piotrem H. Skarżyńskim, specjalistą w dziedzinie otolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii, który od kilku miesięcy jest stałym gościem programu „Koronawirus. Poradnik” w TVP Info.
Jak skutecznie dezynfekować dłonie?
W związku z pandemią koronawirusa wiele mówi się o częstym myciu rąk, a także o ich dezynfekcji. Nie tylko apteki, lecz także drogerie i supermarkety oferują różne środki, które mają temu służyć. Jak wybrać preparaty, które naprawdę chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2, jak również – co bardzo istotne w sezonie jesienno-zimowym – innymi wirusami, w tym grypy, wyjaśnia dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej.
Lider zmian w ochronie zdrowia
„Zmiany w ochronie zdrowia” to tytuł konferencji zorganizowanej 22 września przez wydawnictwo Wolters Kluwer oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Wydarzenie to było okazją do wręczenia statuetek i dyplomów tegorocznym „Liderom zmian w ochronie zdrowia”. Nagrodę w imieniu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu odebrał prof. Henryk Skarżyński.
Media o nas
Prof. Henryk Skarżyński znalazł się wśród 25 polskich innowatorów wybranych przez „My Company, Polska”. Miesięcznik już po raz drugi opublikował listę osób i firm, które w różnych dziedzinach miały odwagę wdrożyć w życie swoje pomysły i idee. W mediach nie zabrakło też nowych doniesień na temat zaburzeń słuchu spowodowanych koronawirusem. Wielokrotnie na ten temat wypowiadał się w TVP Info prof. Piotr H. Skarżyński, specjalista w dziedzinie otolaryngologii, audiologii i foniatrii, który jest stałym gościem programu „Koronawirus. Poradnik”.
Samotny mózg
Samotność to nie tylko źródło psychicznego dyskomfortu, lecz także przyczyna podwyższonego ryzyka wielu chorób, m.in. sercowo-naczyniowych. Ostatnio stała się tematem wielu badań z zakresu psychologii i neuronauki. Jedno z nich jest realizowane we współpracy z Naukowym Centrum Obrazowania Medycznego IFPS przez prof. Łukasza Okruszka z Instytutu Psychologii PAN, któremu w ramach konkursu „Opus” Narodowe Centrum Nauki przyznało grant na projekt „Jak samotność wpływa na przetwarzanie informacji społecznych? Od aktywności neuronalnej przez markery fizjologiczne do codziennego funkcjonowania”. CZYTAJ WIĘCEJ.
Geny a rozwój mowy u dzieci z implantem
Prawie od 30 lat w Polsce i od ponad 30 lat na świecie dzieci, które rodzą się z głębokim niedosłuchem, są poddawane leczeniu polegającemu na wszczepieniu implantu ślimakowego. Dzięki temu urządzeniu zaczynają one słyszeć i mogą rozwijać umiejętność komunikacji werbalnej. Jednak nie u wszystkich małych zaimplantowanych pacjentów proces ten przebiega w jednakowym tempie, a poziom osiągniętej biegłości w posługiwaniu się językiem mówionym nie zawsze jest satysfakcjonujący. Dlaczego implantacja dzieci – bez obciążeń neurologicznych, mających taki sam rodzaj głuchoty i będących w tym samym wieku – tym samym typem implantu może dawać różne efekty? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje dr Monika Matusiak, która prowadzi badania mające wyjaśnić, na ile za postępy w rozwoju mowy mogą odpowiadać mechanizmy molekularne.
Mogę usłyszeć swoje dzieci!
Z dumą noszę dwa procesory! Dzięki nim mogę swobodnie rozmawiać z innymi i spełniam się zawodowo jako surdopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a zarazem biegły tłumacz języka migowego. Wcześniej uzyskałam pomoc dla siebie, a teraz pomagam innym. Dlatego praca daje mi wielką radość i satysfakcję, podkreśla mgr Magdalena Dąbrowska, użytkowniczka dwóch implantów ślimakowych, opowiadając „Słyszę” historię swoich problemów ze słuchem i leczenia w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Ten okres wspomina także jej mama.
Perlak. Co to za choroba?
Perlak to zmiana, która rozwija się powoli w uchu środkowym, niszcząc błonę bębenkową, kosteczki słuchowe, a także samą kość skroniową, wyczuwalną za małżowiną uszną. Powoduje stopniowe pogorszenie słuchu oraz wycieki z ucha. Zaawansowany perlak może spowodować groźne dla zdrowia powikłania, dlatego nie należy zwlekać z jego leczeniem.
Co wynika z audiogramu?
Audiometria tonalna jest podstawowym badaniem słuchu, podczas którego określany jest tzw. próg słyszenia, z którego można wyliczyć stopień niedosłuchu oraz określić jego rodzaj. Należy do grupy badań subiektywnych, wymagających współpracy pacjenta z osobą przeprowadzającą badanie.
O porozumiewaniu się w czasie pandemii
Lekarze i pielęgniarki byli moją jedyną rodziną. Zabiegałem o dobry kontakt z nimi – opowiadał o swoim pobycie w szpitalu pacjent ciężko chory na COVID-19. To sytuacja ekstremalna. W okresie pandemii warto jednak zwrócić większą uwagę na budowanie dobrych relacji i komunikację lekarz – pacjent. Obecnie jest to trudniejsze niż wcześniej, mówi dr n. hum. Agnieszka Jarzyńska-Bućko z Kliniki Audiologii i Foniatrii IFPS.
Jak leczyć polipy?
Polipy nosa pojawiają się na skutek zmian zapalnych lub alergicznych. Nie są groźne, ale powodują zaburzenia drożności nosa, węchu, nieżyt nosa oraz ból głowy. O przyczynach powstawania polipów, sposobach ich rozpoznania i leczenia rozmawiamy z otorynolaryngologiem lek. Aleksandrą Mickielewicz.
Telefitting, czyli o zasadach zdalnego dopasowania implantu
Pandemia zmieniła podejście do technologii telemedycznych, które – o czym warto przypomnieć – są rozwijane w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu od wielu lat. Wdrożony przez nas już w 2000 roku telefitting, czyli dopasowanie procesora mowy w sposób zdalny, znalazło się w koszyku świadczeń finansowanych przez NFZ. Obecnie jest jednym z rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, a także komfort pacjentów rehabilitowanych po wszczepieniu implantu ślimakowego. Pierwsze dopasowanie po zabiegu operacyjnym, czyli aktywacja procesora mowy – przy okazji której pacjent jest poddawany wielu badaniom, ma także spotkanie z psychologiem – zawsze odbywa się w Światowym Centrum Słuchu. Wizyty kontrolne wyznaczane są w Zakładzie Implantów i Percepcji Słuchowej. Możliwe jest również wykonanie późniejszych dopasowań w formie telefittingu w ośrodkach współpracujących z IFPS w ramach Krajowej Sieci Teleaudiologii. Należy też podkreślić, że telefitting wpisuje się w wypracowywane przez nas od ponad 20 lat procedury i jest zgodny z międzynarodowymi standardami, których przestrzegamy, pracując z pacjentami w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, zwraca uwagę prof. nadzw. dr hab. inż. Artur Lorens, kierownik Zakładu Implantów i Percepcji Słuchowej IFPS. CZYTAJ WIĘCEJ.
Grzyby – nie tylko smak i zapach
Dla wielbicieli grzybobrania i potraw przyrządzanych z grzybów dietetycy mają doskonałą wiadomość. Okazuje się, że nasze ulubione prawdziwki, koźlaki czy maślaki, które – jak do niedawna sądzono – nie mają wysokiej wartości odżywczej, mogą stanowić cenne uzupełnienie naszej diety z uwagi na zawartość substancji biologicznie aktywnych.