28 marca 2022 roku, w Dubaju, odbyło się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu gospodarczego Polski na Wystawie Światowej Expo 2020.
Uczestnikami Forum byli przedstawiciele delegacji państwowych (przedsiębiorcy i przedstawicieli instytucji publicznych) z Polski, Afryki i krajów Bliskiego Wschodu (m. in.: z Nigerii, Maroka, Egiptu, Ghany, Beninu i Republiki Południowej Afryki). Wśród prelegentów z Polski obecny był prof. Piotr H. Skarżyński, Dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów.
Tematyka paneli dyskusyjnych dotyczyła branży spożywczej, transportu i infrastruktury, zielonych technologii, ochrony zdrowia i nowych rozwiązań w medycynie oraz instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców.
Duże znaczenie miało wystąpienie prof. Piotra H. Skarżyńskiego, mającego ogromne doświadczenie w działalności na rynkach afrykańskich. „Na kontynencie afrykańskim podejmujemy wiele działań - zarówno samodzielnie jak i przy wsparciu Unii Europejskiej albo rządów poszczególnych państw. Istnieje wiele inicjatyw współpracy na zróżnicowanych poziomach - od dotacji na specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, poprzez szerokie projekty badań przesiewowych, do akcji promocji leczenia schorzeń rzadkich. W licznych przypadkach, z powodzeniem wykorzystujemy rozwiązania telemedyczne – to obszar, w którym posiadamy wieloletnie doświadczenie i dziesiątki zrealizowanych projektów w różnych częściach świata. Niestety muszę przyznać, że nie ma jeszcze wystarczającego, zrównoważonego wsparcia dla współpracy pomiędzy polskimi, a afrykańskimi firmami. Jeżeli chcemy coś realnego osiągnąć, dokonać istotnej zmiany sytuacji pacjentów na tym kontynencie, to musimy myśleć nie tylko o doraźnych działaniach, ale też o tym, jak nasza współpraca będzie kontynuowana w dłuższej perspektywie. Potrzebne jest odpowiednie partnerstwo, ciągła współpraca, odpowiednie ramy prawne, ale też rozwiązania prozaicznych, codziennych problemów jak wizy”– mówił prof. Piotr H. Skarżyński.