Instytut Narządów Zmysłów oraz Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus” zapraszają na szkolenie: „Metoda integracji sensorycznej w terapii dzieci autystycznych”
Prowadząca:
Magdalena Okrzasa- psycholog, instruktor SI, przez wiele lat zajmowała się szkoleniem na terapeutów SI w całej Polsce, były instruktor PSTIS (Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej). Założycielka Fundacji na Rzecz Rodzin Dzieci z Autyzmem i Innymi Dysfunkcjami. Wieloletni terapeuta pracujący z dziećmi z autyzmem, z dziećmi w wieku przedszkolnym z zaburzeniami SI. Terapeuta integracji sensorycznej od 1997 r. Od 2005 r. prowadzi autorskie szkolenie dla terapeutów SI w pracy z dziećmi autystycznymi. Od 2008 r. prowadziła kursy integracji sensorycznej I i II stopnia. Wykładowca na studiach podyplomowych i kwalifikacyjnych. Prelegent na wielu Konferencjach dotyczących integracji sensorycznej. Autorka publikacji o terapii SI z dziećmi autystycznymi.
Program szkolenia:
- Charakterystyka dziecka autystycznego według klasyfikacji ICD-10:
-zaburzenia komunikacji (werbalnej i pozawerbalnej), -zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym, -zaburzenia ruchowe i zachowania.
- Podstawowe kierunki pracy z dzieckiem autystycznym w terapii SI (najistotniejsze, wyróżniające się problemy w odbiorze bodźców sensorycznych w obrębie danego systemu):
-odbiór wrażeń przedsionkowych,
-odbiór bodźców czucia głębokiego,
-funkcjonowanie systemu dotykowego,
-system słuchowy,
-system wzrokowy.
- Główne metody pracy z dzieckiem autystycznym, a terapia SI:
-wykorzystanie charakterystycznych założeń w poszczególnych podejściach do pracy z konkretnym dzieckiem prowadzonym daną metodą(na przykładzie metody Opcji, metody behawioralnej, metody stymulacji sensorycznej w oparciu o program Delacato z włączeniem działań psychoedukacyjnych) -współpraca z rodziną, opracowywanie programów ćwiczeń domowych uwzględniających kierunek pracy z dzieckiem objęty przez rodzinę i innych terapeutów zajmujących się dzieckiem.
- Predyspozycje terapeuty do pracy z dzieckiem autystycznym
-cechy osobowościowe,
-umiejętności podejmowania inicjatywy w zabawie i tworzenia przestrzeni dla niej dla dziecka, -uważna obserwacja zachowania dziecka, -umiejętność rejestrowania, spostrzegania czynników zewnętrznych, wpływających na zmiany w reakcjach dziecka.
- Prezentacje nagrań video terapii z dzieckiem autystycznym:
-omawianie przypadków charakterystycznych zachowań dziecka oraz reakcji terapeuty, -prezentacja nagrań własnych uczestników szkolenia z pracy z dzieckiem autystycznym, dyskusja nad możliwymi alternatywnymi rozwiązaniami zgłaszanych problemów.
Termin:
8-9.06.2019r. w godzinach: 9:00-18:00, 9:00-15:00
Miejsce:
Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, ul Starzyńskiego 3-4 Szczecin
Cena: 400zł
Ilość miejsc ograniczona.
Cena zawiera: materiały szkoleniowe, certyfikaty dla uczestników, poczęstunek kawowy.