W dniach 13-15.04.2025 w Kajetanach i Warszawie odbyły się trzy prestiżowe wydarzenia naukowe, które zgromadziły specjalistów z całego świata zajmujących się otorynolaryngologią, audiologią, foniatrią oraz pokrewnymi dziedzinami. XIII Międzynarodowa Akademicka Konferencja ORLIAC, III Światowy Kongres Szumów Usznych wraz z XIV Międzynarodowym Seminarium Szumów Usznych „WTC”, a także XVIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi „AUDIOFON 2025”, stanowiły wspólną przestrzeń do wymiany wiedzy, prezentacji innowacyjnych rozwiązań oraz budowania międzynarodowej współpracy.
W ramach wydarzeń odbyły się liczne sesje naukowe, panele eksperckie oraz warsztaty praktyczne, których tematyka obejmowała szerokie spektrum zagadnień – od przesiewowych badań słuchu, głuchoty psychogennej i implantów ślimakowych u dzieci, po diagnostykę genetyczną, zaburzenia ucha środkowego i wpływ pandemii COVID-19 na funkcjonowanie układu słuchowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sesje foniatryczne, które zgromadziły liczne grono słuchaczy i prowadzone były przez wybitne ekspertki, takie jak prof. Agata Szkiełkowska, prof. Bożena Wiskirska-Woźnica, dr Beata Miśkiewicz, dr Monika Morawska-Kochman i dr Renata Cudejko. Poruszono między innymi tematy neurologicznych zaburzeń głosu, wpływu emocji na jakość głosu, zespołu pokowidowego oraz skuteczności terapii chirurgicznej brodawczakowatości krtani.
Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji była jubileuszowa sesja z okazji 40-lecia konferencji ORLIAC, zainicjowanej w 1984 roku przez profesora Jana E. Veldmana. Uroczyste otwarcie jubileuszu poprowadzili prof. Veldman, prof. Maurizio Barbara, prof. Henryk Skarżyński oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński, podkreślił podczas swojego wystąpienia rolę interdyscyplinarnej współpracy i znaczenie rozwoju telemedycyny w nowoczesnej ochronie zdrowia.
Wydarzenia towarzyszące konferencjom miały również wymiar praktyczny – uczestnicy wzięli udział w specjalistycznych warsztatach, takich jak ocena zaburzeń połykania metodą FEES, diagnostyka przypadków otoneurologicznych czy zastosowanie sztucznej inteligencji w aparatach słuchowych. Nie zabrakło również prezentacji technologii wspierających terapię szumów usznych oraz omówienia narzędzi badawczych do pracy z pacjentami.
Konferencje w Kajetanach i Warszawie potwierdziły, że Polska jest ważnym punktem na naukowej mapie świata, a Instytut Narządów Zmysłów pozostaje liderem w inicjowaniu i koordynowaniu współpracy międzynarodowej w zakresie medycyny sensorycznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i partnerom za wkład w rozwój nauki i zaangażowanie w budowanie lepszej przyszłości dla pacjentów z zaburzeniami słuchu, głosu i mowy.