W rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński opowiada o największych osiągnięciach w zakresie otolaryngologii z ostatnich lat i terapiach, które pomogą w przyszłości najstarszym pacjentom cierpiącym na częściową głuchotę.
Zdaniem profesora ostatnie 25 lat działalności w otorynolaryngologii obejmuje kilka przełomowych osiągnięć naukowych, klinicznych, dydaktycznych i organizacyjnych. Wszystkie mają zasięg światowy. W 1996 r. powstał resortowy Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Jego sercem jest Światowe Centrum Słuchu – największy w skali międzynarodowej ośrodek naukowy, kliniczny i dydaktyczny, w którym od 2003 r. wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.
W Światowym Centrum Słuchu przeprowadzono wiele pionierskich operacji przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, m.in.:
- w 1997 r. uruchomiony został program leczenia częściowej głuchoty zachowując resztki naturalnego słuchu;
- w 2002 r. i 2004 r. odbyły się pierwsze na świecie operacje wszczepienia implantów ślimakowych w leczeniu tych schorzeń słuchu z zachowaniem dobrego słuchu w zakresie niższych częstotliwości u dorosłych i u dzieci;
- w 2007 r. wprowadzono największy międzynarodowy program dydaktyczny „Window Approach Workshop”;
- uruchomiono pierwszą na świecie Krajową Sieć Teleaudiologii dla zapewnienia opieki specjalistycznej osobom z wszczepionymi implantami ślimakowymi;
- w 2004 r. wykonana została pierwsza na świecie operacja wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą;
- w 2014 r. uzyskano u dzieci i dorosłych pierwszy słuch elektrycznonaturalny.
Profesor Henryk Skarżyński podkreśla także, że od 2003 r. w Światowym Centrum Słuchu wykonuje się najwięcej na świecie operacji poprawiających lub przywracających słuch, co potwierdza rolę Centrum jako ośrodka wiodącego na arenie międzynarodowej. „Dziś w zakresie wrodzonych i nabytych wad słuchu mogę powiedzieć, że możemy pomóc prawie każdemu. Pewną niewiadomą jest tylko, czy pacjent będzie mógł z tych rozwiązań efektywnie korzystać.” – stwierdza profesor.
Dziś dzięki pracy zespołu profesora możliwa jest również poprawa w obrębie modelowania głosu. W zakresie rynochirurgii nowoczesne optyki i narzędzia pozwalają na zachowanie funkcji nosa i zatok obocznych. Z kolei w otochirurgii technologią rewolucjonizującą leczenie słuchu było połączenie stymulacji elektrycznej nieczynnej części ucha wewnętrznego za pośrednictwem implantu z naturalną stymulacją akustyczną, jaką zachował pacjent w słyszącej części ucha.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną rozmową.