W Filadelfii, podczas spotkania specjalistów – otolaryngologów-chirurgów głowy i szyi, AAO-HNSF 2022 Annual Meeting&OTO Experience, prof. Piotr H. Skarżyński, został jednogłośnie wybrany na Prezydenta-elekta (od 2023 roku) i Prezydenta (od 2024 roku) Międzynarodowej Rady Doradczej – International Advisory Board (IAB) – w ramach Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii-Chirurgii Głowy i Szyi (American Academy of Otolaryngology – Head and Neck Surgery).
Tuż po wyborze profesor podkreślił, że jest niezmiernie dumny, że takie stanowisko zostało powierzone właśnie przedstawicielowi Polski. Ta prestiżowa funkcja pozwala na kształtowanie kierunków rozwoju współpracy międzynarodowej z ośrodkami z całego świata, na wymianę doświadczeń w środowisku najwybitniejszych specjalistów – otolaryngologów – chirurgów głowy i szyi, ale również promocję osiągnięć polskiej otorynolaryngologii i chirurgii rejonu głowy i szyi w świecie – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński.
W kwietniu b.r. komitet wykonawczy IAB w ramach AAO-HNSF (AAO-HNSF Executive Committee to the International Advisory Board) wybrał spośród wielu wniosków sylwetki dwóch kandydatów – reprezentanta z Polski, prof. Piotra H. Skarżyńskiego oraz reprezentanta z Nigerii, prof. Titusa Sunday Ibekwe. Komitet docenił wyróżniający się dorobek i aktywności oraz uznanie zdobyte przez obu kandydatów w międzynarodowym środowisku specjalistów. Wybór na prezydenta-elekta IAB, w ramach tej prestiżowej organizacji, jest ogromnym wyróżnieniem ze strony środowiska światowych naukowców oraz docenieniem aktywności i dorobku naukowego, klinicznego oraz dydaktycznego prof. Piotra H. Skarżyńskiego. Współpracuje on z Akademią od 2014 r., mając zasługi na polu współpracy z ośrodkami zagranicznymi, także w Stanach Zjednoczonych. Liczne projekty i inicjatywy, realizowane z naukowcami z USA, zostały zakończone publikacjami wieloośrodkowymi w cenionych czasopismach o wysokich wskaźnikach cytowań naukowych.
Funkcja prezydenta-elekta przyczyni się do wypracowania i wdrożenia światowych standardów wysokojakościowej opieki specjalistycznej nad pacjentami, ujednolicenia rekomendacji w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji schorzeń słuchu, głosu i mowy oraz chorób rejonu głowy i szyi (m.in. nowotworów).