Instytut Narządów Zmysłów

  •  Home
  • Aktualności
  • Program „Zacznij od zdrowia” w TVP2 z udziałem prof. Piotra H. Skarżyńskiego(current)
FOT. "Zacznij od zdrowia", TVP 2.

Utrata słuchu, szumy uszne i ochrona przed hałasem – to tematy, o których opowiadał prof. Piotr H. Skarżyński w ostatnim odcinku programu „Zacznij od zdrowia” w TVP2, prowadzonym przez Adama Gizę. Odcinek został wyemitowany w niedzielę 27 listopada 2022 r.

- Jeśli chodzi o analizę tego, co dzieje się z naszym słuchem od urodzenia, to mamy program badań przesiewowych, który wychwytuje sytuacje bardzo trudne, głębokiego niedosłuchu noworodków. – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński. – Kiedy dziecko nie rozwija mowy, należy sprawdzić czy to z powodu niedosłuchu, czy z powodu np. jakichś problemów neurologicznych.

Prof. Piotr H. Skarżyński – otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów. – objaśniał także, dlaczego występują szumy uszne.

– Szum uszny jest objawem, który dla wielu osób jest tylko związany z uszami. Jednostki, które są związane z szumami usznymi są naprawdę wielorakie. To może być np. niedosłuch, czyli niedosłyszymy, słyszymy gorzej, ale słyszymy też dźwięki z wnętrza organizmu i wtedy możemy je odbierać jako szum. Często ten szum jest w rytmie bicia serca. Jest to związane także np. z tym, że mamy zmiany w obrębie dużych naczyń krwionośnych, gdzie krew nie biegnie tak, jak powinna i daje pewne dźwięki, które odbieramy jako szum.

Jako kolejne przyczyny występowania tego problemu profesor wskazał np. zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego i stres.

– Trzeba przeanalizować holistycznie całą historię choroby pacjenta. Szum uszny może być także spowodowany przez powikłania po boreliozie.

Prowadzący program Adam Giza pytał także o otaczający nas hałas i jego skutki dla naszego słuchu.

– Słuchanie muzyki i komunikowanie się przez słuchawki jest coraz bardziej powszechne i od tego nie odejdziemy – mówił prof.  Piotr H. Skarżyński. – Jakie słuchawki są dobre? Takie, które dają mało pików – bardzo mocnych dźwięków, które mogą być odbierane jako skrzeczenie lub różnego rodzaju trzaski, bo to one najczęściej powodują to uszkodzenie.

Profesor podkreślił, że natężenie dźwięków nie powinno przekraczać progu, które powoduje zmęczenie słuchowe.

Cały wywiad z prof. Piotrem H. Skarżyńskim, który został wyemitowany w programie „Zacznij od zdrowia”, dostępny jest na platformie  https://vod.tvp.pl/.

Back to top