Instytut Narządów Zmysłów

Czym jest operacja canal wall down i jakie są jej następstwa – opowiadał dla portalu Medycyna Praktyczna dla Lekarzy (Mp.pl) prof. dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński - otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra z Instytutu Narządów Zmysłów.

Operacja typu canal wall down jest operacją tympanoplastyczną otwartą, która polega na usunięciu tkanek zapalnych z przestrzeni ucha środkowego, przywróceniu upowietrznionej jamy bębenkowej i na rekonstrukcji układu przewodzącego dźwięk. Operacja canal wall down zazwyczaj jest związana z wyeliminowaniem najczęściej perlaka lub zmian z ucha środkowego. Wiąże się to z usunięciem części tych struktur i pozostawieniem dużej jamy.

– Obecnie doświadczone ośrodki starają się nie wykonywać tej operacji – mówił prof. Piotr H. Skarżyński. – Niemniej jednak czasami jest ona konieczna, ponieważ całkowite nieusunięcie zmian np. perlakowych powoduje, że cały czas ten stan będzie nawracał.

Pacjenci muszą się liczyć z pewnymi następstwami. Osoby te mają pewne ograniczenia w związku z tym, że bardzo blisko jest układ przedsionkowy. Czyli mogą mieć zawroty głowy, np. przy kontakcie z wodą. Dużo częściej dochodzi do infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ucha środkowego i wymagają dosyć częstej higieny, która wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza.

Nagranie z udziałem prof. Piotra H. Skarżyńskiego jest dostępne tutaj.

 

Back to top